Jest to forma obrotu towarami między krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która polega na zakupie leków na najtańszym rynku, przepakowaniu ich do nowych opakowań i dodaniu przetłumaczonych ulotek. Leki te są następnie dystrybuowane do hurtowni farmaceutycznych i aptek w cenie niższej niż lokalna.
Wszystkie etapy procesu importu równoległego i dystrybucji leków przebiegają pod nadzorem właściwych organów: Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Ministra Zdrowia oraz Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Produkt leczniczy z importu równoległego zawiera m.in tę samą substancję czynną, moc i drogę podania jak produkt leczniczy posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Polsce. Nie należy go mylić z odpowiednikami, czyli lekami generycznymi.
Produkty z importu równoległego są nawet kilkadziesiąt procent tańsze od leków dystrybuowanych w tradycyjny sposób.
Każdy lek pochodzący z importu równoległego posiada pozwolenie wydawane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Produkty lecznicze są pakowane do nowych opakowań w języku polskim. Następnie leki są poddawane serializacji zgodnie z wymogami Dyrektywy Antyfałszywkowej (EU FMD) od dnia 9.02.2019r.
Leki są magazynowane oraz dystrybuowane w warunkach kontrolowanych do hurtowni farmaceutycznych oraz aptek.
Opakowanie leku pochodzącego z importu równoległego
może nieznacznie różnić się od opakowania lokalnego
produktu referencyjnego. Jednak to taki sam produkt
oferowany w niższej cenie. Zawiera m.in. te samą
substancję czynną, moc i drogę podania. Nie należy
go mylić z lekiem generycznym czyli odpowiednikiem.