Inpharm

Retinoidy

Materiały edukacyjne dla pacjenta

Karta przypominająca dla pacjenta


Imię i nazwisko lekarza:
Nr telefonu:

Leku zawierającego acytretynę, alitretynoinę lub izotretynoinę nie należy stosować u kobiet w ciąży.

Lek zawierający acytretynę, alitretynoinę lub izotretynoinę stosowany doustnie może powodować poważne uszkodzenia płodu w przypadku stosowania u kobiet w ciąży.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży, należy natychmiast przerwać stosowanie  leku zawierającego acytretynę, alitretynoinę lub izotretynoinę i zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Przed rozpoczęciem leczenia należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących stosowania leku zawierającego acytretynę, alitretynoinę lub izotretynoinę należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Co należy zrobić jeśli pacjentka mogłaby zajść w ciążę:

· Należy stosować co najmniej jedną skuteczną metodę antykoncepcji (np. wkładki domaciczne lub implant) lub prawidłowo stosować jednocześnie dwie różne, skuteczne metody antykoncepcji (np. tabletki antykoncepcyjne wraz z prezerwatywą). Taką metodę antykoncepcji należy stosować przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie leczenia oraz przez miesiąc po jego zakończeniu [w przypadku acytretyny przez trzy lata].

· Pacjentka nie może zajść w ciążę w trakcie leczenia lekiem zawierającym acytretynę, alitretynoinę lub izotretynoinę oraz przez miesiąc od zakończenia leczenia [lub przez trzy lata w przypadku acytretyny].

· Pacjentka powinna zgłaszać się systematycznie na wizyty kontrolne i regularnie wykonywać testy ciążowe.

- Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać test ciążowy, który musi wykazać wynik negatywny.

- Aby upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży w trakcie leczenia, należy regularnie (najlepiej raz w miesiącu) wykonywać testy ciążowe. Należy również wykonać test ciążowy miesiąc po zakończeniu leczenia [w przypadku acytretyny testy ciążowe należy wykonywać co 1-3 miesiące przez 3 lata po zakończeniu leczenia].

Informacja dla pacjenta (dotyczy kobiet i mężczyzn)

Lek ten został przepisany ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Wszystkie niewykorzystane kapsułki należy zwrócić do apteki.


Harmonogram wizyt

W załączonej tabeli należy zapisywać daty wizyt u lekarza

POBIERZ TABELĘ I MATERIAŁY

Produkty